Бүгін МӘМС мәселелері бойынша жұмыс сапары аясында вице-министр Л. Ақтаева Павлодар облысына барды. Денсаулық сақтау министрінің тапсырмасымен №1 Павлодар қалалық ауруханасының жанындағы Мемлекеттік педагогикалық бөлімде Бақылау кеңесінің кеңейтілген отырысы өтті, онда 13.01.2020 жылғы бұйрықтың заңдылығы туралы мәселе қаралды. «ОҚДО қолдану туралы бұйрықтың күші жойылды деп тану туралы», Әлеуметтік желілерде пайда болған және медициналық қоғамдастықтың наразылығын тудырған «ОҚДО қолдану туралы бұйрықтың жарамсыз деп танылуы туралы». Бұл кездесуге сондай-ақ қатысты: Күзеков А.М. Павлодар облысы денсаулық сақтау басқарма басшысының м.а., Қасымов Н.Қ Павлодар облысы МӘМС қорының директоры, С.Ш Төлегенова «Денсаулық сақтау қызметкерлерінің салалық кәсіподағы SENIM» мемлекеттік мекемесінің облыстық филиалының төрайымы, бас дәрігер С.Смақов, бас есепші Т.Магалов және осы ұйымның бақылау кеңесінің мүшелері қатысты.

Кейіннен командаға хабарланды: бас дәрігердің жоспарлы жалақыны көбейтуге қосымша ынталандыру төлемдерін ұстап тұру туралы бұйрығы шығарылды. Вице-министр Л.Актаева медицина қызметкерлерінің жағдайын нашарлататын нормативтік-құқықтық актілердің қабылданбауына назар аударды. Денсаулық сақтауды дамытудың 2020–2025 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын іске асыру аясында 01.01.2020 жылдан бастап медицина қызметкерлерінің жалақысын көтеру туралы түсіндірме берілді.

«SENIM» кәсіподақтың облыстық филиалының төрағасы медициналық қауымдастыққа бірқатар нормативтік ережелермен таныстырды.

Ұжымдық келісім 14-тараудағы Еңбек кодексінің, 156-158-баптардың негізінде жасалады, онда кәсіпорынның жұмыс берушісі мен жұмысшылар ұжымы арасындағы кәсіподақ шартын жасау, ұзақтығы, ұстау тәртібі көрсетілген. Ұжымдық шартқа өзгертулер мен толықтырулар тек тараптардың өзара келісімі бойынша енгізіледі (АК-тің 156-бабы 8-т.).

ҚР Еңбек кодексінің 157-бабына сәйкес 3-тармақ: ұжымдық шарт еңбек заңнамасымен және жасалған салалық келісімдермен салыстырғанда жұмысшылардың жағдайын нашарлатпауы керек. Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 107-бабы: еңбек шарттарымен, ұжымдық шарттармен, ұжымдық шарттармен және жұмыс берушінің актілерімен анықталған еңбекке ақы төлеу шарттары қазіргі еңбек жағдайымен салыстырғанда нашарлатылуы мүмкін емес.

Қазіргі уақытта облыстық денсаулық сақтау басқармасы, «SENIM» кәсіподақтың облыстық филиалы және Ұлттық денсаулық сақтау палатасы арасында облыстық салалық келісім күшінде. 2019 жылғы 31 желтоқсанда Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі деңгейінде «Денсаулық сақтау қызметкерлерінің салалық кәсіподағы« SENIM »республикалық қоғамдық бірлестігі және Қазақстан Республикасының Ұлттық денсаулық сақтау палатасы Денсаулық сақтау министрлігі ұсынған алгоритмге сәйкес 01.01.2020 жылдан бастап жалақыны көтеру туралы қосымша келісімге қол қойды. Осыған байланысты, облыстық деңгейде кәсіподақтың облыстық филиалы 01.01.2020 жылдан бастап жалақыны көтеру туралы Өңірлік салалық келісімге қосымша келісім дайындады, құжат денсаулық сақтау басқармасында қол қою сатысында. Кейіннен, тіркеуден кейін ол медициналық ұйымдарға жергілікті ұжымдық шарттарға өзгерістер мен толықтырулар енгізу үшін жіберіледі.

Жұмысшылардың әлеуметтік және еңбек құқықтарын қамтамасыз ету мәселесі кәсіподақтың назарынан тыс қалмайды.